Hakkımda

Zuhal Tuzcu

Merhaba,

Ben Zuhal Tuzcu. 1989 Çorlu doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldum. Bu havalı 🙂 bölümde öğrenciyken ve mezun olduktan sonra toplam 4 farklı kazıda görev aldım ve “Dağ Medya” (https://dagmedya.net/) isimli İnternet gazetesinde 2 yıl arkeoloji yazıları yazdım. Şu an arkeolojiye karşı hevesim halen aynı olsa da hayat şartları sebebiyle kendisiyle inişli çıkışlı bir ilişkiye devam edeceğimizi düşünüyorum.

Dağ Medya demişken, internet gazetesi platformunda kendimi ifade etmemi sağlayan ve beni destekleyen Pınar Dağ’a teşekkür etmeden geçmek istemem. Gazetecilik, yazarlık ve iletişim alanlarına merhaba dememe sebep oldular ve bana çok şey kattılar. Keşke o zamanlar kişisel bloğumu açsaydım. Ancak şimdi buna sıra gelebildi ve Dağ Medya tecrübelerimden burada da faydalanarak ilerleyeceğim. İyikilerimden birisiniz. Yazılarıma ulaşmak için; https://dagmedya.net/author/zuhaltuzcu/

Kazı ve yazarlık çalışmalarımdan sonra bir dönem eğitmen ve rehber olarak çocuklarla çalışmalar yaptım. Konumuz genelde arkeoloji, bilim ve kültürdü. Bu çalışmalarda birebir insanla temas ederek çalışma deneyimini tatmış oldum.

2015’te ablamla belki de kendi içimizdeki çocuğu şenlendirmek için işlerimizden istifa edip, kendi işimiz için bir yola çıktık. O dönem sosyolog olan ablam da çocuklarla farklı alanlarda çalışma deneyimine sahipti. Ve “kabbaktadı” (https://www.instagram.com/kabbaktadi/)adı altında el emeği göz nuru ürünler üretmek için yaratıcılığımızı uyandırmaya başladık. Su kabağından aydınlatmalar, dekoratif ürünler yaparak tasarım gözümün günbegün geliştiğini, yaratıcılığın sınırı olmadığını anlayarak, zevkle üretmenin keyfine vardım. Aynı zamanda atölyemizde gerçekleştirdiğimiz workshoplarla insanla birebir çalışmaya da devam ediyordum. Bu girişim sayesinde bir yandan da bir iş kurmanın hiç de kolay olmadığını, hafife alınmayacak kadar istikrar, çaba, azim gerektirdiğini görmüş oldum. Ablamla yaptığımız bu girişim sayesinde kendi işini kurmanın ne demek olduğunu anladım. Bütün bu katkılarının yanında kabbaktadı’nın bana asıl katkısı, beni ip işlerine yönlendirmesi oldu. İp fikri ablamın başlattığı bir yenilikti. Zaten ablam içimdekileri gün yüzüne çıkartmamda bana hep öncülük etmiştir. 🙂 Küçükken annemden öğrendiğim örgü işleri ablamın gözünden kaçmamış demek ki. 🙂

Başlangıçta az bir bilgiyle yola çıksam da özellikle Youtube ve internetteki platformları takip ederek kendimi geliştirmeye çalıştım. Örgü tarifleri yazmayı öğrendim, workshoplar düzenledim. Sanki bunun için doğmuş gibiydim. Tabi o zaman yapmak istediğim şeylere daha da yakınlaştığımı bilmiyordum. 2018’de E-Ticaret sitesi olan “Hobium.com” da çalışmaya başladım. Hobium.com’da kabbaktadı’nda yapmaya başladığım, kendimi geliştirerek öğrendiğim örgü tariflerini düzenleme, sosyal medya için içerik üretme ve örgü videolarının çekilmesi gibi işleri yürüttüm ve bu işi kurumsalda yapıyor olmanın farklı deneyimlerini keşfederek her gün bir şeyler öğrendim. Şu an ‘ilmekoloji’ adlı oluşumumda ilerliyorum. Web sitesi, sosyal mecralar ve atölyelerle ilmekoloji’yi yürütüyorum.

Örgü işleri, ilginç hobi iş, yazı ve videoları ile çocuklar ve yetişkinler için atölyeler… Sanırım benim bloğumda en çok okuyacağınız konular bunlarla alakalı olacak.

Herkesin sevdiği işi yapabileceği, sevgi dolu bir dünya diliyorum!

Mutlu Son! 🙂