Marteniçka nedir?

Marteniçka Nedir?

Baharın gelişiyle birlikte içimizi ısıtan, neşelendiren, umutlarımızı dileklere sığdırdığımız bazı ritüeller olduğunu duymuşsunuzdur. Bunlardan biri de Marteniçkalardır.

Marteniçka (Martenitsa) Nedir?

Marteniçka (Martenitsa), kırmızı ve beyaz iplerden yapılan süslere verilen isimdir. Çoğunlukla bileklik olarak tasarlanan Marteniçkaları 1 Mart itibari ile takmaya başlayabilir ve Mart sonuna kadar takabilirsiniz. İnanışa göre takılan Marteniçkalar leylek veya kırlangıç gördükten sonra çıkarılarak çiçek açmış olan bir ağaç dalına bağlanır ve yeterince beklerse dilekler gerçekleşir. 😊

Bu gelenek Bulgaristan’a aittir. Baharın gelişi ile birlikte Bulgaristan’da geleneksel Baba Marta (Marta Nine) günleri başlar. Bulgarcada “Çestita Baba Marta” şeklinde kutlanır.

Marteniçkalar el yapımı olmalıdır. Hediye edilebilir ama satın alınamaz.

Kullanılan beyaz renk uzun ömrü, kırmızı renk sağlık ve gücü temsil eder.

Hadi vakit kaybetmeden bir Marteniçka örerek bileğinize takın ve güzel dileklerinizle kendinizi cıvıl cıvıl hissedin. Bileğinizde gördükçe dileğinize gülümseyin ve inanın. 😊

Ben şimdi geçen sene dilediğim ve gerçekleşen isteğime bakarak gülümsüyorum. Hadi canım! Gerçekleşti mi? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 😀 Aslında dileklerimiz evrene gönderdiğimiz ve olmasını istediğimiz enerjilerden ibaret. O yüzden tüm gelenekler aslında sizin içinizde hissettiğiniz ve evrene yansıttıklarınızdır. Sadece somut olarak bir şeylere bağlama isteğine engel olamıyoruz hepsi bu. Dileklerimizi kendinize göre yorumlamanın zamanı.

İyi düşün, iyi olsun diye boşuna dememişler. Her zaman için iyi, umut ve sevgi dolu hissetmeniz ve yansıtmanız dileğiyle!

Hepimiz için bol dilekli, renkli bir Mart ayı olsun. 😊

Paylaş

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

1989 Çorlu doğumluyum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldum.

Yazarın Tüm Gönderileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir