Organik İp Nedir?

Günümüzde birçok yerde organik iplik satan şirketleri görebiliriz.  Çevre dostu olan “Organik” etiketi pamuk, yün, bambu gibi ürünlerde de sıkça rastlanır. Peki bu etiket gerçekten ne anlama geliyor? Organik ip nedir? Organik iplik kullanmanın faydaları nelerdir?

Organik Nedir?

İplik üzerindeki organik etiket, ipliğin yapıldığı fiberin, herbisitler, böcek ilaçları veya kimyasal gübre gibi insan yapımı kimyasallar kullanılmadan üretildiği anlamına gelir.

Lif bir hayvandan elde edileceği zaman o hayvanlar organik yem ile beslenmeli ve organik standartlar altında yetiştirilmelidir. Bu, koyunlardan yapılan yünün, dolaşıp otlamasına izin verilen koyunlardan geleceği anlamına gelir. Aslında, koyunlar bazı hayvan yemi ile beslenebilse de diyetlerinin çoğunluğunun yünün organik olarak kabul edilmesi için otlatmadan gelmesi gerekir.

Organik İplikler Boyalı Olabilir mi?

Organik iplikler, boyanmak yerine genellikle doğal hallerinde kalırlar. Ama onları boyayacak şirketler de vardır. Bu şirketler, geleneksel boyalardan çok daha pahalı olan, toksik olmayan organik boyaları kullanmaktadır. Bu iplikler organik olmayan ipliklerden daha pahalıya mal olabilirler.

Örücüler neden organik iplik kullanmalı?

Çevre için daha iyi olacağından dolayı örücüler organik ip kullanmalı. Pamuk bitkileri, çiftçilerin üzerinde aşırı miktarda böcek ilacı kullanmalarına neden olan birçok bitki hastalığına karşı hassastır. Organik çiftçiler, pestisitlerin (zararlı organizmaları engellemek için kullanılan kimyasal bir karışım) ve herbisitlerin (bitki büyümesi, kontrolü ve öldürülmesinde kullanılan madde) kullanımından vazgeçmeyi seçmektedir. Dünyaya karşı nazik olan yöntemleri seçip, uygulamak daha sorumlu bir zanaatkar olmak için harika bir yoldur.

Organik ürünlerin her zaman için size ve dünyamız için faydalı olduğunu unutmayın!

Bilinçli üretici ve tüketici olmak bizim elimizde. Organik etiketli ürünleri tercih ederek ve yaygınlaştırarak insanlığa daha iyi bir gelecek bırakabilme ümidiyle.

Sevgi ile kalın. ????

2 thoughts on “Organik İp Nedir?”

  1. Çok teşekkür ederim. Faydalı içerikler üretmeye devam edeceğim. Sizlerin de fikir ve önerilerini dinlemekten mutluluk duyarım. Merak ettiğiniz konu başlıkları olursa lütfen belirtin, elimden geleni yapmaya çalışırım. 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart