Örgü Nedir?

Örgü denince ilk akla gelen genellikle örgü giyim olur. Giyinmek en temel ihtiyaçlarımızdan biri olduğu gibi örgünün de çıkış noktası bu temel ihtiyacı karşılayabilmek olmuştur. Ancak teknolojinin ilerlemesi ile birlikte örgünün kullanım alanları genişlemeye ve gelişmeye başlar.

Örgü, günümüzde artık dekoratif ürünlerin yapılabildiği, hobi ve sosyal faaliyetlerde kullanabileceğimiz bir el becerisi haline gelir. Yaş sınırlaması olmadan küçük yaşlardan yetişkin bireylere kadar pek çok kişi ihtiyacı olan ürünleri üretmek, kaliteli zaman geçirmek ve yaratıcılıklarını geliştirmek adına bu beceriye odaklanmaktadır.

Okul hayatınızda iş eğitimi veya resim dersinde ipleri kullanarak yaptığınız faaliyetleri hatırlıyor musunuz? Resim dersinde ipleri sulu boya ile boyayarak iki sayfa arasına değişik şekillerde koyup baskı yaptığımızı ve iş eğitimi dersinde de evden getirdiğimiz kavanozları ip, boncuk, kurdele gibi çeşitli malzemelerle süsleyerek yaratıcılığımızı geliştirdiğimizi hatırlıyorum. Hatta dantel, havlu kenarına oya, halı dokuma, makromeden tığ ile çanta bile örmüştüm.

İp ile kavanoz süsleme
İp ile kavanoz süsleme

O yaşlarda yaparken pek anlam veremezdim bu işlere hatta sıkıldığım zamanlar da olmuştu. Ama şimdi dönüp baktığımda onca yorucu dersin arasında rahat bir nefes alıp, yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirmek için uygulanan harika çalışmalarmış. Zihnimizin güçlenmesine yardımcı olan bu derslerin kıymetini yetişkin olduğumda anladım. ????

Örgüyü ister ihtiyacınız olanı üretmek, ister el emeği hediyeler hazırlamak için, ister terapi, huzur etkisini hissetmek için yapın hepsinden büyük keyif alabilir ve hatta bunu iş kolu haline bile getirebilirsiniz.

Örgünün keyfini çıkarmanız dileğiyle. ????

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart