Örgü Örmenin Faydaları

Araştırmalara göre örgü örmenin birçok faydası var ve terapi etkisi de bunların başında gelmektedir. Örgü örmek duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olmanın yanında zihnimizi dinlendirmemize de olanak sağlar. Peki örgü örmenin faydaları arasında başka neler var? Bu faydalara gelin beraber bakalım ve kendimizde oluşturduğu etkileri keşfedelim.

Örgü örerek beyninizi çalıştırın

Örmek beynimizi nasıl çalıştırır? Yanıtı çok basit. Örmek, beyin ve ellerin koordine çalışmasını sağlar. Örmeye başladığımızda beynimiz daha rafine (hassas, nazik, duygulu) çalışmayı öğrenir. Bu yüzden örmek yaşlılar için oldukça yararlı olabilir.

Sadece yaşlılar için değil tabi. Yaşınız kaç olursa olsun örgü örerken basitten zora giderek matematik işlemleri de yapmış olursunuz. İlmeklerin ve sıraların sayısını beden ölçülerinize göre tutturmak, yapacağınız örgüde koyacağınız desenlerin yerini belirlemek gibi işlemler yapmanızı gerektiren örgüler sayesinde beyniniz daha çok efor sarf ederek çalışacaktır.

Örmek, kişinin motor becerilerinin gelişmesinde de yardımcıdır. Motor becerisi ile ilgili problem yaşayan çocuklar için örgü önerilir. El ve göz koordinasyonu için de iyi bir seçenektir.

Stres ve depresyon belirtilerini hafifletin

Örgü örmek konsantrasyon isteyen bir iştir. Duygularınızı kontrol etmenizde yardımcı olur. Olumsuz duygular, aklınızı kurcalayan düşünceler bu aktivite sırasında kaybolur. Ne kadar rahatlatıcı geliyor kulağa değil mi?

Örerken her zaman için ritmik hareketlerde bulunur, yaptığınız işe odak olursunuz. Sakin kalmanıza da yardımcı olacağından kalp atış hızınız ve kan basıncınız düşer. Anksiyete, depresyon, stres gibi duyguları kovmak için bu ritmik hareketler harika bir çözümdür. Ayrıca örgü örerken vücut doğal bir antidepresan olan serotonin (mutluluk hormonu) salgılar.

Hastalıklardan korunarak sağlığınıza dikkat edin

Örgü örme aktivitesi gerçekleşirken beynimizin birçok bölgesi uyarılır. Alzhemier, Parkinson gibi hastalıklarla örerek mücadele edilebilir.

Örmek, eklem ve kasların hareket etmesini sağladığından eklem iltihaplanması gibi hastalıklardan da korunabilir, kol ve omuz bölgesindeki ağrı oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Sosyalleşin, paylaşın, kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu edin

Annelerinizin evde komşularını çağırarak yemeli içmeli günler düzenlediğini görmüşsünüzdür. Aslında sosyal bir faaliyette bulunurlar ve örgülerini de yanlarında getirerek birbirlerine sergilerler. Böylece kendi yaptıklarını göstermekten gurur duyup, övgü görürler. Ortaya güzel bir ürün çıkarmanın da verdiği mutluluğu yaşarlar.

Hem örülenleri göstererek hem de nasıl ördüklerini anlatarak paylaşma duygusunu da tadarlar. Sevdikleri kişilere de ördüklerini hediye ederek onların da mutlu olmasına sebep olurlar. Kullanışlı ve el emeği bir hediyeye kimse hayır diyemez. ????

Örgü örmenin hem fiziksel hem ruhsal faydalarını öğrendiğinize göre örgü örmeye başlamanın veya hali hazırda örüyor olmanın keyfine varın.

Sevgiler, örgülü günler. ????

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart